Tudjuk, hogy különböző emberi érzelmeket válthatunk ki a színek által, ezért nagyon nagy hasznát fogjuk venni annak, ha tudjuk, melyik szín mire képes.
Az alábbiakban nagyon egyszerűen meg fogjuk mutatni, milyen "szabályok" szerint javallott használni a színeket. Az alkalmazandó színséma kiválasztása előtt, tudatosítsd mindig magadban, hogy milyen hatást szeretnél elérni a színekkel, és ennek megfelelően válassz ki kombinációkat.
Komplementer, avagy hideg kontra meleg színek
A szín-kerék nagyon értékes eszköz, amikor színeket választunk. Segítségével könnyebben megértjük a színek között lévő kapcsolatokat.
A keréken egymással szemben lévő színek a komplementer színek. Használatuk erős kontrasztot okoz, hangsúlyos, erős hatásuk van. Ha árnyalják őket, egy nagyon érdekes, kevésbé vibráló vizuális hatást keltenek.
Szerencsére nagyon könnyű megjegyezni, hogy melyek a „hideg” és melyek a „meleg” színek.
A meleg színek a nyárra, a napra, a tűzre emlékeztetnek. A hideg színek viszont a tavaszra, a jégre, a vízre. Bármelyik színt választjuk, ki kell választani az ellentettjét is a másik „hőmérsékletből”. Ha kiválasztjuk a tűzforró vöröset, egy hideg zölddel kell párosítani, ha viszont egy hűvös kékeszöldet választunk, egy csípős piros-narancsot tegyünk mellé.
Rokon színek
A szomszédos színeket nevezzük rokon színeknek:
Ezekkel kifejezetten kellemes, harmonikus hatást érhetünk el.
Harmadolós színsémák
Amikor kiválasztunk egy színt a színkerékről, a további két színt úgy kell hozzá választani, hogy a három szín egyenlő távolságra legyen egymástól: